Paznokcie u stóp są narażone na różne urazy mechaniczne oraz zmiany chorobowe. W wielu przypadkach wizyty u specjalistów są konieczne nie tylko w celu identyfikacji źródła problemu, leczenia, ale również odzyskania nienagannego wyglądu płytki paznokciowej. Mnóstwo osób latem uwielbia chodzić w sandałach, klapkach i butach odsłaniających palce, zatem zdrowe paznokcie to podstawa. Niestety w okresie jesienno-zimowym niewiele ludzi zwraca na nie szczególną uwagę, ponieważ przez większą część dnia nosimy zakryte obuwie, a także grube skarpetki. To błąd, ponieważ cały rok należy kontrolować stan swoich paznokci – nie tylko latem! Co w sytuacji, kiedy usunięcie całości lub części paznokcia jest konieczne? W takich przypadkach zaleca się rekonstrukcje. Jednak na czym ona dokładnie polega i jak wygląda z perspektywy pacjenta?

Przypadki, w których rekonstrukcja paznokcia jest wskazana

Płytka paznokcia oprócz aspektów estetycznych pełni równie ważne funkcje – chroni macierz oraz łożysko przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki niej są one mniej podatne na różne infekcje, czy bakterie i grzyby będące powodem wielu dolegliwości bólowych. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach podologicznych jest rekonstrukcja paznokcia grzybiczego. Wykonuje się ją tylko na wyleczonym paznokciu, ponieważ mimo wykorzystania materiałów o właściwościach przeciwgrzybicznych nie mają działania leczniczego, a jedynie profilaktyczne.

Oprócz wskazań typowo chorobowych, do odbudowy kwalifikują się również osoby po urazach mechanicznych, np. mocnych uderzeniach. W ich wyniku bardzo często dochodzi do naderwania płytki lub pojawienia się krwiaka podpaznokciowego, przez którego ta także odchodzi od łożyska. Niemniej jednak protezę można wykonać dopiero gdy ⅓ naturalnego paznokcia uszkodzona lub zajęta zmianą chorobową. W przypadku mocnych uszkodzeń zaleca się wstrzymanie z odbudową do momentu odrośnięcia płytki paznokcia. Chirurgiczne usunięcie wrastających paznokci to też przesłanka do zabiegu rekonstrukcji podobnie jak w przypadku łamliwości, wykruszania się płytki oraz zmiany ich wyglądu, kształtu czy grubości.

Na czym polega rekonstrukcja paznokci?

Rekonstrukcja paznokci u nóg i dłoni to nic innego jak ich odbudowa, czyli przywrócenie im naturalnego wyglądu. Istnieje wiele metod, dzięki którym te będą prezentować się estetycznie. Wybór należy do podologa. Ten po dokładnej analizie, przeprowadzonym wywiadzie, a także uwzględnieniu wszystkich możliwych przeciwwskazań dobierze odpowiednią metodę. Oczywiście musi być adekwatna do kilku kryteriów, m.in. aktywności fizycznej, kształtu paliczka dalszego, zarysu łożyska czy niskiej odporności na różne infekcje. Oprócz aspektów czysto estetycznych rekonstrukcja sprzyja regeneracji naturalnej płytki paznokcia, zapewniając jednocześnie pełny komfort. Takie rozwiązanie poprzez wyznaczenie kierunku wzrostu zapobiega bezpośrednio deformacjom, a nawet nawrotom grzybicy.

Warto wiedzieć, że podolog wykonujący rekonstrukcję paznokcia korzysta z innych materiałów niż tych dostępnych w salonach stylistek manicure. Oprócz właściwości przeciwgrzybiczych są także antybakteryjne, co pozwala na szybszą regenerację płytki paznokcia. Oczywiście przed nałożeniem masy poprzez frezowanie oraz oczyszczenie, płytka pacjenta zostaje odpowiednio przygotowywana. Plastyczność produktów do protez pozwala na modelowanie kształtu paznokcia. Ostatnim z etapów jest utwardzenie całości w specjalnej lampie.

Jak dbać o odbudowany paznokieć?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów kosmetycznych, przy założonej protezie paznokcia należy stosować się do ogólnie przyjętych zaleceń specjalisty. Naturalny paznokieć podczas wzrostu będzie wypychał zrekonstruowaną część, przez co ta może przeszkadzać. W takich przypadkach powinno się ją skracać – wykorzystując do tego drobno i gruboziarniste pilniki papierowe. Nie wolno korzystać z cęgów oraz nożyczek, ponieważ może doprowadzić to do pęknięcia lub wyszczerbienia zrekonstruowanego paznokcia. Zalecane jest także dokładne osuszanie stóp – miejsc między palcami i wałów okołopaznokciowych, ponieważ pozwoli to uniknąć rozwoju się grzybów i bakterii.