Podologia cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z wciąż rosnącej świadomości społeczeństwa o chorobach stóp i paznokci. Zarówno w internecie, mediach społecznościowych, jak i u stylistek paznokci mówi się głośno o problemach związanych z wytworem naskórka. Przykłada się również szczególną uwagę do świadomej pielęgnacji, dzięki czemu łatwiej zauważyć niepokojące zmiany już w początkowym stadium, co zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju chorób. Jednak kiedy wizyta u specjalisty okaże się konieczna? Takie przypadki można wymieniać bez końca. Konsultować warto wszystko, co wydaje się mało naturalne i odbiega od normy. W wielu przypadkach stylistki wykonujące stylizacje informują o każdych nieprawidłowościach, jednak osoby nieuczęszczające regularnie do kosmetyczek powinny równie często przyglądać się swoimi paznokciom.

Co można wyczytać z paznokci?

Zdaniem specjalistów z paznokci można wyczytać naprawdę wiele. Zdrowa płytka przybiera lekko różową barwę, jest gładka i nie ma przebarwień. Jakiekolwiek zmiany w jej wyglądzie czy strukturze mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach lub nawet chorobach, z którymi zmaga się organizm. Co powinno zaniepokoić? Przede wszystkim białe plamki, będące naprawdę częstym objawem niedoborów żywnościowych, dotykające szerokie grono osób. Mogą one dotyczyć małych ilości żelaza, cynku czy witamin z grupy B. Należy wówczas wykonać badania i uzupełnić swoją dietę o bogate w nie produkty.

Przebarwienia i łamliwość płytki paznokcia

Żółte przebarwienia na paznokciach są nierzadko efektem malowania ich na ciemne kolory, bez używania dedykowanych odżywek. Jednak czasem to również objaw problemów z wątrobą czy nerkami, dlatego nie wolno tego lekceważyć. Czarne zmiany natomiast pojawiają się najczęściej na skutek urazów mechanicznych – są oznaką krwiaków pod płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa.

Zdarza się też, że zmianom ulega struktura paznokcia, np. pojawiają się pionowe bruzdy. Są one charakterystyczne dla osób starszych, jednak w młodym wieku może świadczyć to m.in. o problemach układu krążenia, schorzeniach układu pokarmowego lub odwodnieniu organizmu. Natomiast poziome wyżłobienia to zazwyczaj rezultat nieprawidłowej pielęgnacji oraz niewłaściwej, restrykcyjnej diety.

Bardzo dużo osób ma problemy z łamliwością i rozdwajaniem się paznokci. Problem ten pojawia się na skutek częstych zabiegów malowania lub nadmiernego kontaktu ze środkami drażniącymi, np. detergentami. Jednak kruche paznokcie mogą być również skutkiem różnych zaburzeń hormonalnych, chorób tarczycy czy łuszczycy.

Odklejanie się paznokcia od macierzy

Do podologów nierzadko zgłaszają się pacjenci, którzy zauważyli u siebie odklejanie się paznokcia od macierzy. To nic innego jak onycholiza – może mieć charakter idiopatyczny, bądź urazowy. Pojawia się również przy niektórych chorobach, np. egzemie, łuszczycy czy liszaju. Najczęściej jednak dotyka kobiet regularnie wykonujących stylizację. W wyniku nieumiejętnego posługiwania się specjalistycznymi narzędziami można zrobić sobie lub komuś krzywdę, dlatego tak ważne jest korzystanie z usług profesjonalnych salonów. Warto także wspomnieć, że odwarstwienia paznokcia od macierzy zdarzają się też przy nieodpowiednio dobranym, zbyt ciasnym obuwiu. Zmiana koloru paznokcia ze standardowej różowej barwy na białą lub żółtą oraz podniesienie paznokcia powinno zaniepokoić i zmusić do wizyty u specjalisty. Podolog obetnie oderwaną płytę, oczyści i zaleci stosowanie odpowiednich środków.

Dolegliwości, z jakimi przyjmują podolodzy

Warto pamiętać, że nie tylko zmiany paznokciowe mogą powodować dyskomfort i ból. Podolodzy przyjmują do swoich gabinetów pacjentów z różnymi dolegliwościami, w tym odciskami na stopach, modzelami czy osoby, u których rozwinęła się ostroga na pięcie. Każdy przypadek jest ważny i inny, dlatego tak duże znaczenie ma indywidualne podejście. Niezależnie od tego, z czym się Państwo mierzą, wizyta u specjalisty może okazać się kluczowa w diagnozie problemu, a także sposobie jego leczenia.