Palec jeździecki

Deformacje stóp i palców to popularny problem, z którym boryka się spora część pacjentów, bez względu na wiek. Wiele osób zastanawia się, skąd się one biorą i jak można im zapobiegać. Deformacje dzieli się na wrodzone lub nabyte. Najczęściej spotykanymi z nich są: są palce młotkowate, palec jeździecki, paluch koślawy, paluch sztywny, stopa szpotawa oraz stopa wydrążona.

Przyczynami powstawania deformacji w obrębie stopy są między innymi predyspozycje genetyczne, nadwaga, źle dobrane obuwie, rozejście się kości śródstopia oraz opadania główek kości śródstopia i stawu skokowego.
Pod wpływem powstania zniekształceń, ciężar ciała rozkłada się w odmienny sposób, pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują stopę, a mięśnie stają się słabsze przez co w zależności od rodzaju deformacji obserwujemy modzele, odciski, pogrubioną płytkę paznokci, zgrubienie oraz stany zapalne stawów, opadanie główek kości śródstopia, ból oraz inne ustawienie stopy czy palców.

Po zaobserwowaniu wystąpienia deformacji bardzo ważne jest wdrożenie leczenia oraz zastosowanie profilaktyki. W tym celu w gabinecie podologicznym stosowane są: taping, wkładki korygujące, ortozy indywidualne oraz odpowiednio dopasowana gimnastyka.