Podobnie jak wiele różnych dolegliwości, kurzajki można leczyć rozmaitymi metodami. Oczywiście są one uzależnione od kilku czynników i powinny być indywidualnie dopasowywane do danej przypadłości. To zadanie dla dermatologa lub podologa, dlatego gdy zauważy się u siebie jakiekolwiek zmiany, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Wówczas ryzyko pogorszenia się stanu maleje, a skutecznego wyleczenia wzrasta. W poniższym artykule znajdą się porady dotyczące skutecznego leczenia tego typu chorób.

Kurzajki – definicja, wygląd, przyczyny

Warto jednak na początku przybliżyć definicje kurzajek, ich wygląd oraz przyczyny powstawania. Otóż to zmiany skórne przypominające niewielkie guzy, zazwyczaj zgrubiałe wybrzuszenia o szorstkiej strukturze. Przybierają różne barwy — od białej, po różową, szarą, a skończywszy na brązowej z czarnymi plamkami. Kurzajki występują pojedynczo i w grupach, przy czym ich średnica ma zazwyczaj od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Najczęściej pojawiają się na dłoniach, palcach, a także stopach.

Kurzajki powstają na skutek zakażenia różnego rodzaju wirusami HPV, np. 1,2.4.57 czy 27. Dochodzi do niego w przypadku bezpośredniego kontaktu skóry z zakażonymi przedmiotami, powierzchniami itd., dlatego tak ważne jest noszenie obuwia na basenie czy w innych miejscach publicznych. Ryzyko zakażenia wzrasta w przypadku uszkodzeń skóry czy osłabionego układu odpornościowego. Jeśli już do tego dojdzie, wiele osób zadaje sobie pytanie jak wyleczyć kurzajki na stopach, dłoniach i wszystkich innych miejscach, w których te się pojawiły.

Jak wyleczyć kurzajki na stopach i innych częściach ciała?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście udanie się do specjalisty – dermatologa lub podologa, który dostosuje odpowiednią metodę leczenia. W zależności od typu zmian, ich skali, oraz indywidualnych preferencji pacjentów zastosowane środki będą się różnić. Doświadczony fachowiec wie, jak wyleczyć kurzajki na stopie, a także innych częściach ciała, by kuracja była skuteczna oraz szybka. Właśnie na takim efekcie zależy większości osób. Należy jednak mieć na uwadze, że proces powrotu skóry do pełni zdrowia może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Oczywiście w aptekach i drogeriach można znaleźć produkty przeznaczone do kuracji skóry z kurzajkami, jednak nie zawsze są efektywne. Specjaliści nie zalecają korzystania z tego typu produktów, ponieważ nieumiejętne ich zastosowanie możne pogorszyć stan.

Haluksy – leczenie deformacji

Do specjalistów – lekarzy i podologów zgłaszają się również pacjenci z innymi dolegliwościami oraz schorzeniami. Nie należy bać się wizyt w gabinetach, ponieważ można liczyć nie tylko na profesjonalną diagnozę, ale także leczenie. Podobnie jak z kurzajkami, wiele osób boryka się z poważniejszymi haluksami, czyli deformacją stóp. Charakterystycznym objawem jest odchylanie się palucha ku reszcie palców, na podstawie którego rozwija się guz.

Mimo że to choroba mająca podłoże genetyczne, zalicza się ją do cywilizacyjnych. Na zmiany w biomechanice stopy mają duży wpływ niewygodne i niefunkcjonalne buty, np. modele na obcasie. Oprócz aspektów wizualnych, czyli deformacji, osoby borykające się z tym problemem odczuwają ból. Rozwój stanu zapalnego wokół stawu i ucisk przedniej części stopy nie należy do najprzyjemniejszych.

Haluksy – jak je wyleczyć?

Jeśli chodzi o profilaktykę omawianej dolegliwości, konieczne jest dopasowanie odpowiedniego obuwia – na płaskim obcasie oraz z szerokim przodem. To umożliwia prawidłowe funkcjonowanie stopy. Osobom, u których choroba nie rozwinęła się tak mocno, zaleca się noszenie wkładek ortopedycznych, redukcję obciążenia, czyli masy ciała, jeśli występuje nadwaga oraz ortezy korygujące oś palucha. Jednak jak leczyć haluksy w zaawansowanym stadium? Oczywiście wszystko zależy od danego przypadku, aczkolwiek czasem efekt przynosi tylko chirurgiczna korekcja.