pękające pięty

Rany na stopach to jedne z bardziej uciążliwych urazów, pojawiających się z różnych przyczyn. Każdy, kto choć raz borykał się z tym problemem, wie, jak bardzo są one problematyczne. Oprócz dolegliwości bólowych utrudniają poruszanie się, a to znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Co więcej, z uwagi na miejsce, gojenie ran trwa znacznie dłużej niż w przypadku innych. Trudno także zadbać o odpowiednią higienę, ponieważ często dochodzi do pocenia się stóp, a noszenie zakrytego obuwia jest konieczne – szczególnie zimą czy jesienią. Istnieje zatem duże ryzyko ponownego otwarcia się rany w tym samym miejscu lub jej zainfekowania bakteriami, wirusami albo grzybami.

Kiedy dochodzi do pęknięcia ran na piętach?

Zanim na piętach pojawią się rozpadliny, dochodzi do napięcia skóry. Na skutek przesuszenia zwiększona jest również jej wrażliwość. To pierwsze z symptomów, które powinny zaniepokoić każdego. Niedługo potem skóra robi się twardsza, jednocześnie przybierając żółtą barwę. Dochodzi wówczas do nadmiernego rogowacenia naskórka, zwanego hiperkeratozą. W następnych etapach ponownie zmienia kolor kolejno na biały, żółty, a nawet czerwony, po czym zaczyna się łuszczyć. W taki oto sposób pojawiają się rany na piętach powodujące duży dyskomfort. Wraz z obciążeniem stóp lub ich uciskiem spowodowanym nieodpowiednim obuwiem, pęknięcia pogłębiają się, co może wiązać się z wyjątkowo bolesną rekonwalescencją.

Jak wygląda leczenie pękającej skóry na piętach?

Pęknięciom ulega najczęściej warstwa rogowa naskórka, niemniej jednak zdarza się również, że te sięgają nawet skóry właściwej – wówczas ryzyko krwawień i różnego rodzaju infekcji jest bardzo wysokie. Zatem jak leczyć pękające pięty? Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć takich zmian, trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty. Warto pamiętać, że im wcześniej, tym lepiej, ponieważ odzyskanie zdrowej skóry będzie mniej skomplikowane. Niestety w większości przypadków wizyta u podologa to ostatnia deska ratunku, kiedy wszelkie domowe sposoby zawiodą. Profesjonalista powinien usunąć część zrogowaciałego naskórka, dokładnie przyjrzeć się zmianom, przeprowadzić wywiad dotyczący chorób towarzyszących i omówić przebieg terapii, dostosowując odpowiednie preparaty – maści, kremy do pielęgnacji.

Jak dbać o pięty w domu?

Wiele osób ze skłonnościami do rogowacenia naskórka zastanawia się jak dbać o swoje pięty na co dzień. Kluczem jest dobre i regularne nawilżenie skóry preparatami z zawartością witaminy A i E, które wykazują nie tylko działanie ochronne, ale i antyoksydacyjne. Do mycia nie powinno się używać produktów mających w składzie alkohol, SLS czy duże stężenia kwasów złuszczających. Warto również wspierać się różnego rodzaju olejami czy gliceryną. Wyjątkowo skuteczna może okazać się przejście na dietę bogatą w wyżej wymienione witaminy oraz kwasy omega 3 czy cynk. Niedobór ich ma negatywny wpływ na kondycję skóry. Mając popękane pięty, trzeba pamiętać, że należy unikać urazów mechanicznych, tarcia (używania tarek lub pilników do stóp), a także różnego rodzaju skaleczeń. Co więcej, nie wolno narażać swoich stóp na kontakt z bardzo wysoką lub niską temperaturą czy preparatami drażniącymi. Oprócz tego zaleca się chodzenie w wygodnych butach z odpowiednio dopasowanymi podparciami i unikanie noszenia obuwia na obcasie.

Rany na piętach a choroby współistniejące

Osoby borykające się z niektórymi chorobami współistniejącymi są bardziej narażone na rany na piętach, niż inni. W związku z tym w pierwszej kolejności powinny rozpocząć leczenie swoich dolegliwości. Jednak jaki mają one wpływ na pękanie zrogowaciałego naskórka? Cukrzyca i niedoczynność tarczycy przyczyniają się do wysuszenia skóry, przez co pięty są na nie podatniejsze. W przypadku płaskostopia i ostrogi piętowej można mówić o nieodpowiednim nacisku na stopę oraz piętę, co bezpośrednio przyczynia się do rozwoju tego typu dolegliwości. Do takich zmian mogą przyczyniać się również choroby zaburzające naturalny poziom nawilżenia np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema. Zatem, jak leczyć rany na piętach? Profilaktykę należy rozpocząć od leczenia współtowarzyszących dolegliwości. Dzięki temu gojenie się ran i powrót do zdrowej skóry będzie trwało krócej.