Większość osób choć raz w życiu doświadczyła dyskomfortu związanego z pojawieniem się otarć lub pęcherzyków na stopach. Najprawdopodobniej były one wynikiem podrażnień skóry wywołanych uciskiem i dużym tarciem. Podobnie jest w przypadku odcisków, choć te pojawiają się dopiero po długotrwałym działaniu takich czynników. Naskórek zaczyna nadmiernie rogowacieć, nie obumiera i dochodzi do niedokrwienia, efektem czego tworzy się narośle. Najczęściej przybiera on żółtawy kolor, a korzeń znajdujący się pośrodku można zobaczyć gołym okiem. Skąd jednak biorą się odciski, których rdzeń sięga głębokich warstw skóry? Przyczyn ich powstania jest naprawdę dużo.

Powody pojawiających się odcisków

Do najpopularniejszych powodów powstawania odcisków zalicza się nieodpowiednio dobrane obuwie – zbyt ciasne lub za luźne, permanentne chodzenie w modelach na wysokim obcasie, zakładanie butów bez skarpetek czy skłonność do nadpotliwości. Oprócz tego z odciskami borykają się bardzo często sportowcy, którzy nabawiają się ich podczas wielogodzinnych treningów. Można do tego dodać również niedostateczną pielęgnację. Zmiany pojawiają się zarówno na palcach, piętach, jak i podeszwach stóp czy w okolicach części kostnych.

Jak zwalczyć odciski – preparaty bez recepty

Oprócz nieestetycznego wyglądu tego typu zmiany skórne powodują ból, dlatego jeśli tylko się pojawią, każdy chce się ich pozbyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Jednak jak zwalczyć odciski? W pierwszej fazie warto próbować zniwelować je domowymi sposobami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że małe odciski oraz nagniotki uda się usunąć samodzielnie. W aptekach do dyspozycji jest mnóstwo dedykowanych preparatów bez recepty – do wyboru są zarówno płyny, żele, jak i plastry. Dzięki temu każdy może dopasować je do swoich indywidualnych preferencji.

Dostępne środki powinny przynieść ulgę. Należy jednak pamiętać, że może być to jedynie tymczasowe, szczególnie jeśli nie wyeliminuje się źródła bólu. Odciski mogą nawracać, nawet w tych samych miejscach. Gdy domowe środki zawiodą, trzeba niezwłocznie zwrócić się do podologa. Specjalista dzięki doświadczeniu, a także wiedzy wie, jak wyleczyć odciski pod stopą. Najpierw dokładnie obejrzy zmianę, postawi odpowiednią diagnozę i jeśli będzie to koniecznie, przejdzie do usunięcia narośli.

Domowe sposoby na zwalczanie odcisków na palcach

Oprócz stosowania produktów dostępnych w aptekach i drogeriach istnieją również inne sposoby na pozbycie się odcisków. Jeśli zastanawiasz się jak zwalczyć odciski na palcach lub innych miejscach, warto zapoznać się ze sprawdzonymi domowymi metodami. Do bardzo popularnych można zaliczyć wcieranie olejku rycynowego, który dzięki swoim właściwościom stopniowo zmiękcza narośl, przez co usunięcie jej jest o wiele łatwiejsze. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się okłady z cytryny lub ananasa nakładane na nagniotki, a także wilgotne saszetki z herbatą. W walce z odciskami sprawdzają się też nocne okłady z kwasu chlebowego.

Jak wygląda usuwanie dużych odcisków?

Zwalczenie małych odcisków i nagniotek nie jest tak trudne, jak eliminowanie dużych oraz głębokich zmian. Takimi problemami skórnymi powinni zajmować się specjaliści. Ci najczęściej usuwają je przy pomocy specjalistycznego narzędzia, mianowicie wiertła pustego w środku skupiając się przede wszystkim na tym, aby w całości usunąć korzeń, optymalizując ryzyko nawrotów. Po krótko trwającym zabiegu, który nie wymaga znieczulenia, zostaje z reguły niewielka rana. Należy ją zakleić opatrunkiem i stosować się do wszystkich zaleceń.

Profilaktyczne działanie zapobiegające powstawaniu odcisków

Można uniknąć odcisków, jednak należy stosować się do podstawowych zasad, czyli m.in. chodzenia w odpowiednio dopasowanych i wygodnych butach, a także przewiewnych skarpetkach. Oprócz tego na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria obuwnicze zwiększające komfort, np. podpiętki, wkładki i wiele innych. Nie bez znaczenia jest również regularna pielęgnacja stóp. Podolodzy polecają kremy z wysoką zawartością mocznika, które mocno nawilżają i mają działanie odżywcze. Warto także robić peelingi. Dzięki stosowaniu się do tych zaleceń, prawdopodobieństwo wystąpienia nagniotek spada praktycznie do zera.