Protetyka paznokci

Masz wrażenie, że wszyscy patrzą na Twój paznokieć, który z jakiegoś powodu jest nieestetyczny?

W takich momentach z pewnością nie pokazujesz i chowasz stopy w pełnych butach lub skarpetach. A jeśli Twój paznokieć jest pourazowy lub masz jego brak? Pamiętaj, że istnieje rozwiązanie na uzupełnienie i poprawę wyglądu paznokcia dzięki rekonstrukcji (protetyki) paznokcia.

Ten problem jest łatwy do rozwiązania przez naszych specjalistów podologów. Jako profesjonaliści w tej dziedzinie pomożemy odbudować i przywrócić zdrowy wygląd Twoim paznokciom. Stworzymy rekonstrukcję paznokcia przypominającą naturalny i zdrowy paznokieć. Zapewnimy, że od razu poczujesz się komfortowo ze swoim nowym paznokciem i nie będziesz już musiał/a chować stóp i bez wstydu zaczniesz uczestniczyć na zajęcia rekreacyjne, sauny, baseny i nosić otwarte buty. Rekonstrukcja paznokci jest odpowiednia zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet i może pomóc odzyskać pewność siebie dzięki naturalnie wyglądającym paznokciom.

Rekonstrukcja paznokcia to specjalistyczne rozwiązanie zmian zachodzących w płytce paznokciowej. Innymi słowy jest to metoda, która znajduje szerokie zastosowanie w przypadku różnych patologii aparatu paznokciowego. To technika stosowana w podologii mająca na celu częściową naprawę uszkodzonego lub brakującego paznokcia. Metoda ta polega na wykonaniu protetyki paznokcia, czyli sztucznej płytki paznokcia z masy żywicznej ulegającej fotopolimeryzacji. Zabieg jest zalecany jeśli naturalny paznokieć został uszkodzony w wyniku urazu, grzybicy lub zabiegu chirurgicznego.

Co to jest rekonstrukcja paznokcia?

To odbudowa wcześniej uszkodzonego paznokcia przez specjalistę podologa w celu poprawy wyglądu i estetyki paznokcia. Zabieg ten wykorzystywany jest również w terapii podologicznej przy dystrofiach paznokcia tj. onycholiza, łamliwość paznokcia, infekcje grzybicze w celu ochrony łożyska paznokcia, poprawę wzrostu i korektę krzywizny paznokcia.

Proces odbudowy paznokcia polega na nałożeniu na uszkodzony paznokieć i część łożyska paznokcia warstwy specjalnej masy, na którym skupiane jest światło UV w celu utwardzenia. Masa używana do rekonstrukcji paznokci różni się od tej, która używana jest do tworzenia paznokci w salonach kosmetycznych.

Na czym polega rekonstrukcja (protetyka) paznokcia?

Pierwszy krok – paznokieć jest przygotowywany przez podologa poprzez pedantyczne oczyszczenie aparatu paznokciowego. Usunięcie nadmiaru skóry z wałów okołopaznokciowych, oczyszczenie i wygładzenie płytki paznokcia.

 • Podolog dezynfekując aparat paznokciowy i dokładnie osusza miejsce rekonstrukcji.
 • Na powierzchnię paznokcia nakłada się produkt optymalizujący przyczepność masy żywicznej do naturalnego paznokcia.
 • Żywica jest nakładana w postaci płynnej masy na powierzchnię naturalnego paznokcia i łożyska paznokcia. Masę nakłada się warstwami i jest utwardzana za pomocą światła UV.
 • Po uformowaniu paznokcia następuje jego formowanie i wygładzanie.
 • Na wymodelowany paznokieć nakłada się ostatnią warstwę produktu, która uszczelnia paznokieć, czyniąc go nieprzepuszczalnym.

Jakie są korzyści z rekonstrukcji paznokci?

 • Zrekonstruowany paznokieć wygląda i zachowuję się jak naturalny paznokieć.
 • Poprawia wygląd paznokcia
 • Nowy paznokieć jest elastyczny, dzięki czemu może poruszać się naturalnie wraz z ruchem palca podczas każdej aktywności ruchowej.
 • Masa żywiczna nie zawiera agresywnych chemikaliów
 • Naturalny paznokieć i łożysko paznokcia pozostają nieuszkodzone
 • Nowy paznokieć można polerować, przycinać oraz malować
 • Dzięki zastosowaniu specjalistycznej masy żywicznej uszkodzone łożysko paznokcia w przypadku onycholizy lub innych dystrofii zostaje zabezpieczone przed urazami i pozwala na prawidłowy wzrost i odbudowę naturalnego paznokcia
 • Ponieważ łożysko paznokcia jest bardzo wrażliwe na nacisk i uderzenia, często otwierając drogę bakteriom i wirusom, rekonstrukcja zapobiega przenikaniu patogenów do wrażliwego łożyska paznokcia.

W jakich przypadkach możemy wykonać rekonstrukcję(protetykę) paznokcia?

 • Paznokcie grzybicze –Produkty do wykonania rekonstrukcji paznokci same w sobie nie są lekarstwem, lecz posiadają w swoim składzie substancje przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu rekonstrukcja powinna pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się infekcji grzybiczej.
 • Paznokcie uszkodzone w wyniku urazu lub ingerencji chirurgicznej – protetyka paznokcia może pomóc naturalnemu paznokciowi rosnąć wzdłuż łożyska paznokcia, minimalizując w ten sposób ryzyko wrastania paznokcia. W przypadku uszkodzenia łożyska (onycholiza) rekonstrukcja zabezpieczy łoże paznokcia przed czynnikami drażniącymi tj. tarcie, ucisk uzyskując prawidłową regenerację aparatu paznokciowego. Z zabiegu odbudowy paznokcia skorzystają pogrubione, przebarwione i łuszczycowe paznokcie.
 • Pęknięte, łamliwe i rozdwojone paznokcie – pokryty paznokieć specjalistyczną masą żywiczną jest zabezpieczony przed czynnikami drażniącymi, dzięki temu możemy zapobiec dalszym uszkodzeniom płytki paznokcia.
 • Zaburzenia wzrostu paznokcia, deformacje paznokcia.

​Kiedy nie da się wykonać rekonstrukcji paznokcia?

Rekonstrukcję paznokcia nie można zastosować u osób, którym trwale usunięto cały paznokieć, jest to mało prawdopodobne, że paznokieć pozostanie na miejscu dłużej niż jeden dzień. Wynika to z wydzielania przez organizm naturalnych olejków i procesu złuszczania się naskórka, dlatego żywica nie jest w stanie wiązać się ze skórą przez dłuższy czas. Aby wykonać trwałą rekonstrukcję musi być przynajmniej 1/3 płytki paznokcia.
Niestety protetyki paznokcia nie można zastosować również w przypadku ran w obrębie aparatu paznokciowego

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rekonstrukcji paznokci:

Jak długo wytrzyma rekonstrukcja(protetyka) paznokcia?

Odbudowa paznokcia nie jest trwałym rozwiązaniem. Czas trwania rekonstrukcji paznokcia będzie różny w zależności od osoby i predyspozycji. Nasi specjaliści zalecają usunięcie i/lub ponowne nałożenie paznokcia po 6-8 tygodniach.
Czy mogę pomalować zrekonstruowany paznokieć?
Oczywiście możesz pomalować swój paznokieć. Nie ma żadnych przeciwwskazań do malowania zwykłymi lakierami lub lakierami hybrydowymi.

Czy z rekonstrukcją paznokcia mogę uprawiać sport?

Jak najbardziej. Z protetyką paznokcia można uprawiać każdy sport. Należy jednak zachować ostrożność podczas sportów dynamicznych ze względu na duże obciążenie paznokcia oraz dokładne osuszenie po sportach wodnych.

Czy na całkowity brak paznokcia można wykonać rekonstrukcję?

Aby zabieg protetyki paznokcia zakończył się sukcesem, musi istnieć przynajmniej niewielka część naturalnego paznokcia, do której można nadbudować brakującą jego część – jedna czwarta – lepiej jedna trzecia jest absolutnie konieczna. Niestety, w przypadku całkowitego braku własnego paznokcia, nie można wykonać rekonstrukcji.

Czy zabieg rekonstruowania paznokcia jest bolesny?

Zupełnie nie! Masę delikatnie nakłada się na istniejący paznokieć, utwardza się przy pomocy promieniowania światłem UV i modeluje bezpośrednio na stopie. Nie ma obaw, ponieważ zabieg jest zupełnie bezbolesny i bezpieczny.

Jak długo można nosić rekonstrukcję paznokcia?

Zwykle do 2 miesięcy – ale to zależy od wzrostu naturalnego paznokcia, intensywności użytkowania oraz profilaktyki domowej.

Czy można również rekonstruować paznokcie u małych palców?

Tak oczywiście. Warunkiem jest jednak, aby w naturalnym paznokciu znajdowała się jego część, do której można odbudować paznokieć .

Jak długo trwa wykonanie rekonstrukcji paznokcia?

Powinieneś zaplanować ok. 30 minut – po zakończeniu usługi możesz od razu włożyć pełne buty nie martwiąc się o uszkodzenie paznokcia zrekonstruowanego.

Porady dotyczące odpowiedniej profilaktyki domowej przy zrekonstruowanym paznokciu:

 • Aby zapobiec przedwczesnemu uszkodzeniu, wskazane jest unikanie butów, które są zbyt wąskie, powodujące ścisk palców.
 • Należy unikać kremów, balsamów wokół paznokcia, a także unikać długotrwałych kąpieli w wodzie. Utrzymanie paznokcia zrekonstruowanego w stanie maksymalnej suchości jest podstawą jego trwałości.
 • Należy systematycznie skracać zrekonstruowany paznokieć, nie dopuścić aby paznokieć był zbyt długi – pozwali to uniknąć uszkodzeniom spowodowanym przez obuwie.
 • Należy stosować się do zaleceń specjalisty podologa.