OBCIĘCIE I OPRACOWANIE PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
Zabieg polega na opracowaniu zarówno płytki, jak i wałów paznokciowych ze zrogowaciałych komórek i zanieczyszczeń. Płytka paznokciowa, tak samo jak skóra, ulega procesom keratynizacji, w związku z tym tak ważne jest, aby regularnie ją oczyszczać. W przeciwnym wypadku staje się ona matowa i chropowata. Bardzo ważnym elementem zabiegu jest usunięcie wszystkich zrogowaceń spod jednostki paznokciowej i tkanki jej otaczającej. Pominięcie tego kroku lub wykonanie go w sposób niestaranny może sprowokować stan zapalny lub powstanie odcisku podpaznokciowego/w wałach paznokciowych.

WYSTĘPOWANIE
Zabieg jest polecany dla wszystkich osób, zwłaszcza tych, które borykają się z onychauxis, onychogryphozą, paznokciami starczymi, pachyonychie czy onychomykozą. Jeżeli u pacjenta nie występują wymienione wyżej problemy, nie oznacza to, ze nie może on skorzystać z usługi – u każdej osobu występują bowiem podziały komórkowe, a stare komórki, robiąc miejsce nowym, odkładają się na powierzchni skóry i paznokci.

PROFILAKTYKA
Noszenie wygodnych butów z szerokimi przodem, który nie powoduje drażnienia mechanicznego, czego konsekwencją może być wzmożone rogowacenie płytki paznokciowej oraz łożyska. Ważne jest także, aby samodzielnie nie próbować opracowywać wałów paznokciowych i płytki. W pierwszym przypadku grozić może to stanem zapalnym, w drugim onycholizą.

ZALECENIA PODOLOGA
Aby paznokcie były zawsze zdrowe i zadbane, zabieg należy powtarzać co 6 – 8 tygodni, w zależności od tego, jak szybko w organizmie pacjenta zachodzi proces keratynizacji.

PIELĘGNACJA DOMOWA
W celu zachowania elastyczności i nawilżenia paznokci, można je profilaktycznie smarować olejkiem migdałowym lub jojoba – zapobiegnie to ich wkręcanie i kruszeniu się. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nic nie jest w stanie zastąpić profesjonalnego zbiegu, który można wykonać tylko w gabinecie podologicznym.