PACHYONYCHIA
Dolegliwość ta ma postać zaburzeń rozwoju łożyska, co objawia się przerastaniem górnej warstwy skóry właściwej (warstwa brodawkowata) w jego obrębie. Tzw. wybujałość listewek papilarnych sprawia, że przestrzenie pomiędzy nimi na skutek zachodzących procesów hiperkeratycznych, zostają wypełnione zrogowaciałą treścią.

WYSTĘPOWANIE
Paznokieć przybiera tu stożkowatą formę i sprawia wrażenie pogrubiałego. W rzeczywistości jest on cienki, a łożysko przerośnięte. Dolegliwość ta często towarzyszy łuszczycy lub wypryskowi i jest powszechna wśród osób starszych.

PROFILAKTYKA
Kluczową rolę odgrywa tutaj systematyczność wizyt w gabinecie podologicznym, w przebiegu których podolog usuwa substancję zrogowaciałą przy pomocy dłuta, urządzeń rotacyjnych lub metodami chemicznymi (w zależności od lokalizacji – od dystalnego brzegu lub z całej powierzchni).

ZALECENIA PODOLOGA
Zaleca się wizyty w gabinecie podologicznym raz na 6-8 tygodni.

PIELĘGNACJA DOMOWA
Pacjenci unikać powinni noszenia ciasnego obuwia i nadmiernego drażnienia mechanicznego płytki paznokciowej. Dodatkowo, zaleca się nawilżanie i uelastycznianie płytki paznokciowej specjalistycznymi preparatami, dzięki którym paznokieć nie będzie nadmiernie rogowacieć.