PĘCHERZE NA NODZE – CZYM SĄ I JAK JE LECZYĆ?
Jest to oddzielenie naskórka od skóry właściwej wypełnione płynem limfatycznym. Pęcherz na nodze powstaje w wyniku tarcia pomiędzy skórą a tkaniną (skarpetką, butem). Znika bez pozostawienia blizny. Na stopie tworzy się stosunkowo szybko. Jeśli pęcherz pod stopą pęknie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapalenia. Może być to powodem silnego bólu. Im głębsza warstwa skóry, w której pęcherz pod stopą się utworzył, tym bardziej jest on bolesny i dłużej się goi. Wyżej wymienione uszkodzenia skóry przechodzą 5 etapów i goją się w ciągu 7 dni.
- obtarcie – ucisk, ciepło, wilgoć oraz tarcie powodujące zaczerwienienie i podrażnienie skóry,
- powstanie pęcherza – zewnętrzne warstwy skóry oddzielają się od tych leżących głębiej. Powstała przestrzeń wypełnia się płynem surowiczym,
- rana – tarcie pęcherza powoduje powstanie otwartej rany, w którą może wdać się zakażenie,
- strup – wyschnięcie rany i pojawienie się strupa,
- gojenie – strup oddziela się od rany. Powstaje nowa tkanka, a pęcherz jest już zagojony.
SKĄD BIORĄ SIĘ PĘCHERZE NA NOGACH?
Pęcherze powstają, gdy na dane miejsce działa zbyt duże tarcie. Przyczyną oddzielenia się warstw skóry od siebie może być między innymi noszenie za dużego, zbyt małego lub wąskiego obuwia. Pęcherze pod stopą mogą pojawić się również przez „pomarszczone” skarpety. Opisywana dolegliwość często pojawia się u sportowców lub po długich wyprawach. Nie bez znaczenia są tutaj także deformacje stóp i palców. Jako potencjalną przyczynę pęcherza pod stopą często wskazuje się także wilgoć. To dolegliwość, którą lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
PROFILAKTYKA – JAK UCHRONIĆ STOPY PRZED PĘCHERZAMI?
Najważniejsze jest odpowiednie obuwie – nie za wąskie i nie za małe. Źle dopasowane spowoduje ucisk i tarcie, które nawet może doprowadzić do powstania pęcherza surowiczego pod paznokciem. Warto również zadbać o to, by skarpety nie zwijały się i nie tworzyły fałdek, a co za tym idzie – nowych miejsc ucisku.
LECZENIE PĘCHERZY – ZALECENIA PODOLOGA
Nie należy przekłuwać pęcherza, jako że rozwija się on po to, aby ochraniać skórę leżącą pod nim. Płyn surowiczy znajdujący się w jego wnętrzu zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, a także łagodzi ucisk. Jeżeli pęcherze pod stopami pękną, nie należy pozbywać się skóry wokół nich, gdyż może się to przyczynić do powstania ran oraz zapaleń.
PĘCHERZ POD STOPĄ – PIELĘGNACJA DOMOWA
Należy zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie, a zamiast tego wybierać takie, które nie powoduje otarć oraz jest wygodne i dobrze dopasowane.