Grzybica paznokci to nic innego jak obecność grzybów.

Jest to bardzo powszechny stan głównie u osób dorosłych i starszych. Zaburzenie to powszechne jest u osób z zaburzeniami krążenia obwodowego, u diabetyków i palaczy, a także u osób z zaburzeniami układu odpornościowego.

Grzyby mogą wpływać na paznokcie rąk i stóp, jednak w obu przypadkach zarówno czynnik sprawczy, jak i sposób, w jaki manifestuje się grzybica, są różne. Na paznokciach u stóp występują głównie grzyby typu dermatofity, podczas gdy dłonie są dotknięte przez drożdże, takie jak Candida.

Grzyby zwykle powodują zmiany koloru paznokcia, pogrubienie, złuszczenie, łatwość zrywania, a nawet zgniliznę paznokcia. Zasadniczo zmiany te występują bezobjawowo. W przypadku infekcji candida często wokół wału paznokciowego pojawia się stan zapalny, skóra zmienia kolor na czerwony, jest gorąca i pojawia się bolesność.

Obecność tych czynników pozwala rozpoznać infekcję tym mikroorganizmem. Infekcje te są zaraźliwe, dlatego ważne jest, aby unikać stosowania narzędzi, takich jak obcinacz do paznokci, pilniki do paznokci lub nożyczki na chorych paznokciach, a następnie na zdrowych. Ważne jest, aby paznokcie były suche i dobrze utrzymane.

W przypadku stóp ważne jest, aby upewnić się, że zarówno paznokcie, jak i przestrzenie między palcami są dobrze wysuszone po kąpieli. Należy używać skarpet bawełnianych, obuwie nie może być zbyt ciasne, aby stopa pozostała wentylowana. Pończochy powinny być zmieniane za każdym razem, gdy się zmoczą.

Innym ważnym środkiem zapobiegawczym jest unikanie chodzenia boso w łazienkach publicznych obiektów, takich jak siłownie i baseny. Po pojawieniu się urazu należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie grzybicy paznokci jest miejscowe, to znaczy, że przeprowadza się ją przy użyciu kremów, lakierów lub lotionów bezpośrednio na paznokciu. Gdy skóra wokół niego jest zagrożona, lub w przypadku, gdy grzyb dotyka kilku paznokci, preferowane jest stosowanie leków doustnych, ponieważ uzyskuje się lepsze wyniki.