Odciski dotykają sporą część społeczeństwa, mimo że większość nie jest tego zupełnie świadoma. Niemniej jednak niektórzy mają kłopoty z ich rozpoznaniem. Pojawiają się na skutek nadmiernych ucisków lub tarcia, a tworzenie się takich zgrubień to reakcja obronna skóry. Powstają najczęściej na dłoniach od wewnętrznej strony, pomiędzy palcami stóp, a także na ich podeszwach. Potocznie przyjęło się, że tego typu zmiany określane są mianem odcisków, niemniej jednak specjaliści – dermatolodzy oraz podolodzy wyróżniające modzele i nagniotki.

Zapobieganie odciskom najlepszym sposobem na uniknięcie późniejszego leczenia

Nie należy mylić ich z brodawkami lub pęcherzami równie często powstającymi z podobnych przyczyn w tych miejscach. Jak zwalczyć odcisk na stopie? Najlepszym sposobem jest oczywiście zapobieganie ich powstawaniu poprzez dobór odpowiedniego, nieuciskającego, wygodnego obuwia i noszenie przewiewnych skarpetek. Zdaniem eksperta lek. Izabeli Lenartowicz, które zostało opublikowane w artykule na stronie abczdrowie.pl, nie wolno także zapominać o higienie i stosowaniu nawilżających kremów z mocznikiem. Niemniej jednak jak się zachować, gdy te już się pojawią? W sieci można znaleźć mnóstwo porad i domowych sposób na usuwanie ich. Najlepszym rozwiązaniem okaże się pójście do apteki oraz poproszenie o preparaty mające zniwelować ten problem.

Jakie produkty mogą okazać się pomocne w leczeniu odcisków?

Na rynku dostępne są najróżniejsze środki, począwszy od płynów, po plastry, a skończywszy na maściach. Każdy z wymienionych jest dobry, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie u wszystkich okaże się skuteczny. Dobrym rozwiązaniem będzie dobór ich do swoich indywidualnych preferencji, a w razie niewidocznej poprawy zmienić produkt na inny. Jak można przeczytać w artykule na stronie www.medme.pl, spośród wymienionych produktów największą popularnością cieszą się plastry nasączone preparatami mającymi działanie złuszczające oraz zmiękczające. Sprawdzają się zarówno w przypadku nagniotek, jak i niewielkich modzeli.

Plastry hydrokoloidowe sposobem na leczenie odcisków w trudnych warunkach

W punktach medycznych można znaleźć również niedawno wprowadzone na rynek plastry hydrokoloidowe. Przynoszą one ulgę osobom odczuwającym dyskomfort, a nawet ból przy odciskach, zapewniając komfortowe chodzenie – nawet jeśli przed podróżnikiem długa wyprawa górska. Ogromną ich zaletą jest wodoodporność. Nie przemieszczają się pod wpływem ruchu, utrzymując się nawet do tygodnia, chroniąc zgrubiałą skórę przed zanieczyszczeniami i tworząc idealne warunki do gojenia się oraz zmniejszenia ucisku. Zatem jak wyleczyć odcisk pod stopą w trudnych warunkach? Należy postawić na wysokiej jakości plastry pochodzące od renomowanych producentów, które w razie konieczności zabsorbują wysięk i zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza.

Łatwo dostępne maści i inne preparaty na odciski pod stopami

W kategorii produktów zwalczających odciski na stopach znajdują się także maści, różnego rodzaju żele i płyny. Niemalże większość z nich w swoim składzie zawiera kwas salicylowy lub mlekowy – niekiedy występują one nawet razem – które to zgodnie z twierdzeniem ekspertki opublikowanym w artykule na stronie poradnikzdrowie.pl, w odpowiednich stężeniach rozpuszczają zbędną warstwę naskórka utrudniającą złuszczanie i wykazują działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Po zakończeniu kuracji należy po dokładnym rozmiękczeniu nagniotki, usunąć ją przy pomocy np. pilnika lub tarki do stóp. Warto również pamiętać, że podczas używania maści, trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Kilkudniowe stosowanie tego typu preparatów powinno pomóc usunąć odcisk pod stopą. Jak leczyć takie dolegliwości, jeśli wszystkie łatwo dostępne sposoby zawiodą? Odpowiedzią na to pytanie jest wizyta u specjalisty.

Specjalistyczna pomoc przy odciskach – wizyta u podologa lub dermatologa

Większość zmian skórnych powinna zniknąć wraz z wdrożeniem artykułów leczniczych przeznaczonych do tego. Niemniej jednak nie dzieje się tak we wszystkich przypadkach. Wówczas konieczna będzie wizyta u podologa lub dermatologa, który mechanicznie usunie odcisk. Dzięki doświadczeniu oraz wiedzy zabieg będzie bezbolesny, a krótkim czasie pacjent odczuje ulgę. Nagniotki i modzele usuwane są wraz z korzeniami przy pomocy specjalistycznych narzędzi, w tym dłuta, frezarki bądź skalpela, a potem dokładnie odkażane i zabezpieczane. Z pewnością eksperci zalecą profilaktykę, by wszystko się zagoiło bez pozostawienia po sobie blizn.