balerinki niewygodne buty

Dbanie o swoje stopy, jest równie ważne co odpowiednia pielęgnacja rąk. Nie wolno zapominać, że dolne kończyny też wymagają codziennych zabiegów i obserwacji. Dzięki temu można uniknąć wielu schorzeń, problemów natury kosmetycznej oraz ich nieestetycznego wyglądu. Warto pamiętać, że jeśli zauważy się jakiekolwiek zmiany na swojej skórze stóp, powinno się niezwłocznie udać do specjalisty – podologa. Duża część społeczeństwa boryka się z modzelami, czyli bolesnymi odciskami. Określane są także jako ogniska wzmożonego rogowacenia. Powstają najczęściej w części podeszwowej i na brzegach palców. Są to sporej wielkości zmiany mające najczęściej żółtawą lub szarą barwę. Według specjalistki i redaktora merytorycznego enel-zdrowie przybierają one postać narośli zgrubiałego naskórka.

Kiedy powstają modzele?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy powstają i dlaczego, ale powodem tego typu zmian są bardzo często nieodpowiednio dobrane buty. Problem, jakim są modzele pod stopami, dotyka zarówno kobiet chodzących na wysokich obcasach, jak i osób noszących zbyt ciasne obuwie. Może pojawić się także u tych wybierających za luźne modele, przyczyniające się do otarć i innych uszkodzeń naskórka, oraz buty z cienką podeszwą, w której nacisk na przednią część stopy jest bardzo wysoki. Niemniej jednak nie oznacza to, że tylko dobór złego rodzaju obuwia powoduje odciski. Wpływa na to m.in. noszenie ich bez skarpetek oraz różnego rodzaju zaburzenia chodu lub struktury kostnej. Mowa, chociażby o płaskostopiu poprzecznym czy ostrodze piętowej. Do powstania modzeli przyczynia się również nieleczone reumatoidalne zapalenia stawów.

Jak reagować gdy pojawią się modzele?

Zauważenie jakichkolwiek zmian na stopach powinno zostać skonsultowane ze specjalistami. Lekceważenie stanu, jakim jest np. odcisk – modzel może powodować wiele powikłań w późniejszym czasie, np. stany zapalne, a nawet problemy z poruszaniem się. Warstwa rogowa naskórka obumierając, tworzy grubą, wciąż narastającą powłokę. Wielkość oraz jej grubość zależy od bodźca drażniącego, dlatego w każdym przypadku będzie inna. Jeśli zmiana skórna osiągnie kilka warstw, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zacznie sprawiać ból. Każde pęknięcie, wywołane nagromadzeniem się warstw naskórka, negatywnie wpływa na elastyczność skóry, która zacznie być wówczas mocno narażona na różnego rodzaju zakażenia – bakteryjne, grzybicze oraz wirusowe.

Na czym polega usuwanie modzeli?

Wykwalifikowana kosmetyczka lub podolog powinien dokładnie obejrzeć zmianę skórną, aby mieć pewność, z czym ma do czynienia. Może także skierować klienta na badania, aby wykluczyć stany chorobowe, zmiany nowotworowe itd. Jako że zwiększa się świadomość społeczeństwa o tego typu profesjonalistach, będących w stanie pomóc, jeśli ktoś ma modzel na stopie, pojawia się pytanie jak usunąć takie zmiany skórne. Najpierw niezbędne jest zmiękczenie skóry poprzez namaczanie w specjalistycznej wanience, najczęściej w wodzie z solą kosmetyczną. W kolejnym etapie warstwy zrogowaciałego naskórka zostają usuwane za pomocą gumowego frezu z odpowiednią nakładką. Długość zabiegu zależy od wielkości odcisku oraz innych czynników. Najczęściej trwa nie więcej niż dwie godziny.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli?

Sposobów na zapobieganie powstawaniu odcisków istnieje wiele. Niemniej jednak powinno się pamiętać, że nie wszystkie sprawdzą się u każdego. Niezwykle ważny aspekt to dobór odpowiednich butów. Dzięki noszeniu takiego obuwia znacząco spada prawdopodobieństwo borykania się ze zmianą skórną, jaką jest modzel. Usuwanie go nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, w związku z czym warto świadomie podchodzić do tej kwestii. Jak możemy przeczytać na stronie wylecz.to, trzeba pamiętać o nawilżaniu i pielęgnacji stóp kosmetykami przeznaczonymi do tego. Cykliczne moczenie nóg w ciepłej wodzie oraz wygładzanie zrogowaciałego naskórka pumeksem lub frezarką także może pozytywnie wpływać na stan skóry. Zdaniem lekarki Karli Henríquez z Krokdozdrowia.pl powinno się wybierać bawełniane skarpetki i rajstopy bez szwów. Dzięki naturalnemu materiałowi, stopy mniej się pocą oraz nie są narażone na tak wysokie tarcie.