Podobnie jak lekarze, specjaliści zajmujący się podologią muszą mierzyć się z wieloma schorzeniami swoich pacjentów. To dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp i stawów skokowo-goleniowych. Z uwagi na zmiany chorobowe dotykające coraz większą część społeczeństwa jest duże zapotrzebowanie na takich specjalistów. Warto jednak mieć świadomość wyzwań, przed którymi stoją. Mnóstwo ludzi nie zdaje sobie sprawy o szerokim zakresie ich działania, dlatego w niniejszym artykule przybliżymy to, z czym mają do czynienia na co dzień.
Niestety nie każdy należycie dba o kondycję swoich stóp. Niektórzy zaniedbują je nie tylko przez brak odpowiedniej higieny, ale także noszenie niedopasowanego obuwia czy dietę, mającą duże znaczenie z perspektywy wielu chorób. Podolodzy pomagają zapobiegać oraz przeciwdziałać anomaliom występującym w funkcjonowaniu kończyn dolnych. Duża wiedza i doświadczenie zdobyte w zawodzie są niezbędne, by zdiagnozować problem, zalecić odpowiednią terapię, leczenie lub wykonać zabieg z zakresu jego kompetencji, np. usunięcie wrastającego paznokcia. Warto również wspomnieć, że współpracują z innymi specjalistami z innych dziedzin medycyny – chirurgami, dermatologami, ortopedami czy fizjoterapeutami, dzięki czemu mogą szybko reagować na poszczególne dolegliwości, przekierowując do właściwego lekarza.
Przyczyny popularnych chorób stóp
Pytaniem, nad jakim warto się zastanowić, jest powód tak wielu schorzeń dolnych kończyn. To nic innego jak choroby cywilizacyjne wywodzące się z obecnego trybu życia, najczęściej siedzącego. Brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednie odżywianie ma duży wpływ na zdrowie, oraz normalne funkcjonowanie. Niemniej jednak nie wszystkie problemy natury podologicznej mają w tym swoje źródło. Niektóre są powodem chorób współistniejących, o których należy bezzwłocznie informować specjalistę. W ten sposób diagnoza zostanie postawiona prawdopodobnie szybciej, niż miałoby to miejsce bez tej kluczowej informacji.
Najczęstsze dolegliwości pacjentów podologów
Do gabinetów podologicznych trafia wielu pacjentów z różnymi dolegliwościami. Jedną z najczęściej pojawiających się zmian są wrastające paznokcie, które powodują dyskomfort, tym samym utrudniając normalne funkcjonowanie. Problem ten dotyka najczęściej palucha stopy, niemniej jednak pojawia się również przy innych palcach. Nie należy samodzielnie wycinać sobie wówczas płytki paznokciowej, ponieważ może skończyć się to pogorszeniem stanu. Paznokieć wbijający się w wał paznokciowy, potrafi spędzać sen z oczu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest szybka wizyta u specjalisty. Jak leczyć wkręcające paznokcie? Podolog po dokładnym obejrzeniu zmiany zastosuje odpowiednie kroki, najczęściej wycinając fragment płytki przebijający naskórek oraz założy np. klamrę indywidualnie dopasowaną do stanu paznokcia, aby regeneracja łożyska zmienionego pod wpływem schorzenia przebiegła prawidłowo.
Grzybica paznokci – jedno z częściej spotykanych zaburzeń
Pacjenci pojawiający się w gabinetach podologicznych przychodzą z różnych powodów. Kolejną z częściej spotykanych chorób są zmiany grzybicze na stopach. Do odpowiedzi na pytanie jak walczyć z grzybicą paznokci u nóg powinien odpowiedzieć specjalista. Oczywiście wszystko zależy od stadium zaawansowania, niemniej jednak stosowanie się do zaleceń fachowca może pomóc w szybkim pozbyciu się problemu. Należy jednak mieć świadomość, że ta przypadłość ma skłonność do nawracania, dlatego tak ważne jest dbanie nie tylko o higienę, ale również noszenie dopasowanego obuwia czy stosowanie zbilansowanej diety.
Zrogowaciały naskórek na piętach – dolegliwości, z którymi warto udać się do podologa
Utrapieniem wielu osób jest również popękana skóra pięt. Większość z nich próbuje poradzić sobie z tym samodzielnie, jednak zdarza się, że sytuacja zaczyna ich przerastać. Zatem jak usunąć zrogowaciały naskórek na piętach? Najlepiej jeśli zajmie się tym doświadczona osoba, ponieważ w innym wypadku można zrobić sobie krzywdę. Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na tego typu dolegliwości, ale nie sprawdzą się one u każdego. Podolog przy pomocy odpowiednich narzędzi usunie zbędny naskórek, przywracając naturalny wygląd stóp. Chorób skóry, z którymi na co dzień mają do czynienia specjaliści podologii, można wymienić co najmniej kilkanaście, dlatego warto wiedzieć, że z problemami dotykającymi stopy, należy się do nich udać.