Pękająca skóra na piętach

Pękające pięty należą do hiperkeratoz, czyli zrogowaceń naskórka.

W pierwszym stadium odczuwalne jest duże napięcie skóry. Jej przesuszenie i wrażliwość to często początkowe sygnały, że ze skórą stóp dzieje się coś niedobrego. Ta stopniowo staje się coraz twardsza i przybiera żółtawy kolor. W drugiej fazie skóra na piętach robi się biała, żółta, potem czerwona i zaczyna się łuszczyć. Na tym etapie traci swoją elastyczność i ma się wówczas do czynienia z pękającą skórą na piętach. Jeśli dodatkowo pojawi się obciążenie stóp czy ucisk, pęknięcia mogą się pogłębić do tego stopnia, że zwykłe chodzenie stanie się bardzo trudne i bolesne.

Pękająca skóra na piętach z wyglądu przypomina szczeliny i znajduje się wyłącznie w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że sięgają one aż do skóry właściwej. Jeśli na tym etapie nie zostanie wdrożona odpowiednia terapia – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że rany na piętach zaczną krwawić i staną się otwartymi wrotami dla bakterii, grzybów i wirusów. Co więcej, mogą w krótkim czasie zacząć ropieć. Najbardziej narażeni na przypadłość, jaką jest pękająca skóra na piętach są diabetycy. Nie odczuwają oni bólu, mimo pojawienia się ran na stopach (wiąże się to z ograniczonym odbieraniem bodźców czuciowych).

Pękająca skóra na piętach — występowanie

W większości przypadków tworzenie się na piętach grubych warstw zrogowaciałego naskórka doprowadza do ich pękania. Skóra przesuszona, jak również nadpotliwa stanowi czynnik inicjujący proces rogowacenia. W przypadku pękającej skóry na piętach zdarza się, że problem ten pojawia się także na przyśrodkowej części palucha. Brak odpowiedniej profilaktyki lub pielęgnacji w połączeniu z czynnikami zewnątrz− i wewnątrzpochodnymi prowadzić może do powstawania rozpadlin w okolicy pięty. Zatem, jak leczyć pękające pięty? Najlepszym sposobem jest oczywiście wizyta u specjalisty. Pękające pięty powinien diagnozować podolog. W zależności od stadium zaawansowania zaleci on inne metody kuracji.

Profilaktyka w przypadku pękającej skóry na piętach

Profilaktyka pękających pięt jest taka sama jak w przypadku zrogowaceń. Wiele osób zastanawia się jak wyleczyć popękane pięty. Aby nie trzeba było tego robić, warto pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry. Bardzo ważne okazuje się również unikanie stresu mechanicznego, tj. ucisku (np. z powodu deformacji w obrębie stopy), tarcia (np. przy użyciu tarek, pilników do stóp) oraz skaleczeń. Zadbać należy także o unikanie stresu termicznego, tzn. kontaktu z bardzo wysoką (oparzenie) lub bardzo niską temperaturą (odmrożenie), a także niedoprowadzanie do stresu chemicznego, czyli nieużywanie preparatów z substancjami żrącymi, drażniącymi. W takim razie jak usunąć zrogowaciały naskórek na piętach? Najlepiej nie robić tego samodzielnie, ponieważ nieumiejętne wykorzystanie domowych metod szczególnie w zaawansowanych stadiach zmian skórnych może zaszkodzić. Podolog przy użyciu odpowiednich preparatów i narzędzi usunie nadmiar skóry. Pękająca skóra na piętach wymaga również leczenia chorób towarzyszących takich, jak łuszczyca czy niedoczynność tarczycy oraz wprowadzenie diety bogatej w witaminy, szczególnie A i E, z dużą ilością kwasów omega-3 i cynku. Noszone obuwie powinno być wygodne, nie za ciasne i nie za luźne.

Zalecenia dotyczące pękającej skóry

Nie wystarczy jeden zabieg, by problem pękającej skóry na piętach zniknął raz na zawsze. Zatem, jak leczyć pękające pięty? To skomplikowany i długotrwały proces, dlatego nie zaleca, szczególnie w zaawansowanych stadiach, szukać domowych sposobów. Im późniejsza będzie reakcja, tym trudniejsza droga do odzyskania zdrowej skóry na piętach. W sytuacji, gdy domowe leczenie okaże się niewystarczające na pękające pięty, podolog jest konieczny. Na wizycie zostanie omówić przebieg terapii i dobierze stosowne preparaty do codziennej pielęgnacji.

W gabinecie specjalista będzie w stanie z powodzeniem usunąć dużą część martwego naskórka. Wówczas żaden pacjent nie będzie miał już wątpliwości jak wyleczyć popękane pięty. Jeżeli powodem zrogowaceń są deformacje stóp, warto zaopatrzyć się we wkładki wykonywane indywidualnie do problemu klienta. W przypadku, kiedy zmiany powstają z powodu nieprawidłowego obuwia, należy je zmienić. Podolog pomoże wybrać buty najlepsze dla danej stopy; niepowodujące otarć i przegrzania naskórka.

Pękająca skóra na piętach — pielęgnacja domowa

W pielęgnacji domowej można stawiać na:

  • codzienne nawilżanie skóry,
  • stosowanie preparatów z zawartością witaminy E i A, działających ochronnie, nawilżająco i antyoksydacyjnie,
  • stosowanie różnych olejów, takich jak chociażby oliwa z oliwek oraz gliceryny,
  • dietę bogatą w składniki potrzebne do utrzymania zdrowej kondycji skóry.

Czego należy się wystrzegać przy pękającej skórze na piętach?

  • unikać stosowania środków drażniących, np. zawierających SLS, alkohol i dużych stężeń kwasów złuszczających,
  • unikać stosowania tarek czy pumeksów, które prowokują ucieczkę wody, a tym samym zmniejszają nawilżenie stóp,
  • nadwagi oraz otyłości, a w przypadku ich wystąpienia należy zredukować masę ciała.