Pękające pięty należą do hiperkeratoz, czyli zrogowaceń naskórka.

W pierwszym stadium odczuwalne jest duże napięcie skóry. Jej przesuszenie i wrażliwość to często początkowe sygnały, że ze skórą stóp dzieje się coś niedobrego. Stopniowo skóra staje się coraz twardsza i przybiera żółtawy kolor. W drugiej fazie skóra na piętach robi się biała, żółta, potem czerwona i zaczyna się łuszczyć. Na tym etapie traci swoją elastyczność i ma się wówczas do czynienia z pękającą skórą na piętach. Jeśli dodatkowo pojawi się obciążenie stóp czy ucisk, pęknięcia mogą się pogłębić do tego stopnia, że zwykłe chodzenie stanie się bardzo trudne i bolesne. Pękająca skóra na piętach z wyglądu przypomina szczeliny i znajduje się wyłącznie w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że sięgają one aż do skóry właściwej. Jeśli na tym etapie nie zostanie wdrożona odpowiednia terapia – popękane pięty mogą zacząć krwawić i stać się otwartymi wrotami dla bakterii, grzybów i wirusów. Rany w krótkim czasie mogą zacząć ropieć. Najbardziej narażeni na występowanie pękającej skóry na piętach są diabetycy. Nie odczuwają oni bólu, mimo pojawienia się ran na stopach (związane jest to z ograniczonym odbieraniem bodźców czuciowych).

Pękająca skóra na piętach — występowanie

Tworzenie się na piętach grubych warstw zrogowaciałego naskórka może doprowadzić do ich pękania. Skóra przesuszona, jak również nadpotliwa stanowi czynnik inicjujący proces rogowacenia. W przypadku pękającej skóry na piętach zdarza się, że problem ten pojawia się także na przyśrodkowej części palucha. Brak odpowiedniej profilaktyki lub pielęgnacji w połączeniu z czynnikami zewnątrz− i wewnątrzpochodnymi prowadzić może do powstawania rozpadlin w okolicy pięty.

Profilkatyka w przypadku pękającej skóry na piętach

Profilaktyka pękających pięt jest taka sama jak w przypadku zrogowaceń. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji jest regularne nawilżanie skóry. Bardzo ważne jest również unikanie stresu mechanicznego, tj. ucisku (np. z powodu deformacji w obrębie stopy), tarcia (np. przy użyciu tarek lub pilników do stóp) oraz skaleczeń. Zadbać należy także o unikanie stresu termicznego, tzn. kontaktu z bardzo wysoką (oparzenie) lub bardzo niską temperaturą (odmrożenie), a także niedoprowadzanie do stresu chemicznego, czyli nieużywanie preparatów z substancjami żrącymi, drażniącymi. Pękająca skóra na piętach wymaga również leczenia chorób towarzyszących takich, jak łuszczyca czy niedoczynność tarczycy oraz wprowadzenie diety bogatej w witaminy, szczególnie A i E, z dużą ilością kwasów omega-3 oraz cynku. Noszone obuwie powinno być wygodne, nie za ciasne i nie za luźne.

Zalecenia dotyczące pękającej skóry

Nie wystarczy jeden zabieg, by problem pękającej skóry na piętach zniknął raz na zawsze. Profesjonalne leczenie pięt jest procesem długotrwałym. Im późniejsza będzie reakcja, tym trudniejsza droga do odzyskania zdrowej skóry na piętach. W sytuacji, gdy domowe leczenie okaże się niewystarczające, warto udać się do podologa, aby omówić przebieg terapii i dobrać stosowne preparaty do codziennej pielęgnacji. W gabinecie, specjalista będzie w stanie z powodzeniem usunąć dużą część martwego naskórka. Jeżeli powodem zrogowaceń są deformacje stóp, warto zaopatrzyć się we wkładki wykonywane indywidualnie do problemu klienta. W przypadku, kiedy zmiany powstają z powodu nieprawidłowego obuwia należy je zmienić. Podolog pomoże wybrać buty najlepsze dla danej stopy; niepowodujące otarć i przegrzania naskórka.

W przypadku, kiedy zmiany powstają z powodu nieprawidłowego obuwia należy je zmienić. Podolog pomoże wybrać buty najlepsze dla danej stopy; niepowodujące otarć i przegrzania naskórka.

Pękająca skóra na piętach — pielęgnacja domowa

W pielęgnacji domowej najważniejsze jest systematyczne, codzienne nawilżanie skóry. Odpowiednie będą preparaty z zawartością witaminy E i A, które będą działać ochronnie, nawilżająco i antyoksydacyjnie. Bardzo dobry efekt można uzyskać z pomocą różnych olejów, takich jak chociaż oliwa z oliwek oraz gliceryny. Ważne jest, aby do mycia nie stosować środków drażniących, np. zawierających SLS, alkohol oraz dużych stężeń kwasów złuszczających. Nie zaleca się tu stosowania tarek oraz pumeksów, które prowokują ucieczkę wody, a tym samym zmniejszają nawilżenie stóp. Warto przeanalizować swoją dietę, bo może okazać się, że jest ona uboga w składniki potrzebne do utrzymania zdrowej kondycji skóry lub odwrotnie – że należy zredukować masę tak, aby odciążyć zmęczone nogi.