Mocznik jest jednym ze składników naturalnego czynnika nawilżającego skóry, czyli tzw. NMF i wpływa na nawilżenie skóry oraz sprawia, że skóra staje się gładka oraz mniej podatna na podrażnienia.

Jego cechą charakterystyczną jest to, że jest substancją silnie pochłaniająca wilgoć, a więc jest tzw. humektantem. Mocznik wykorzystywany jest między innymi w kosmetykach do stóp i w zależności od jego stężenia wykazuje różne właściwości.

Stężenia mocznika:

  • 2% – mocznik o takim stężeniu skutecznie pobudza regenerację naskórka, jako że przyspiesza podziały komórkowe w warstwie ziarnistej skóry. Silnie nawilża poprzez przyciąganie cząsteczek wody i zatrzymywaniu ich w skórze. Keratyna, dzięki obecności mocznika może wiązać więcej wody niż bez niego. Takie stężenie mocznika stosuje się w balsamach, kremach do rąk i stóp.
  • 3-10% – preparaty (między innymi do stóp) zawierające mocznik o tym stężeniu nawilżają i zmiękczają skórę, zwiększając ilość wody w warstwie rogowej naskórka.
  • 10% – mocznik ma wówczas działanie przeciwbakteryjne
  • Stężenie 15% przyspiesza rozkład fibryny.
  • Ogólnie w stężeniach powyżej 10% mocznik zmiękcza skórę i zwiększa jej przepuszczalność co umożliwia penetrację w głąb skóry innym składnikom aktywnym.
  • 10-30% – mocznik o takim stężeniu rozrywa wiązania wodorowe keratyny, zmiękcza skórę i zwiększa jej przepuszczalność ułatwiając wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry.
  • 30-40% – mocznik o stężeniu w tym przedziale skutecznie złuszcza skórę. Wykorzystuje się go w preparatach do skóry suchej i nadmiernie zrogowaciałej oraz peelingach.
  • 40-50% – mocznik wykazuje wówczas właściwości silnie złuszczające. Jest przepisywany na receptę i świetnie sprawdza się w leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy.

Im wyższe stężenie mocznika, tym wyższe wykazuje działanie złuszczające. Mocznik wykazuje również działanie przeciwświądowe, taka właściwość może okazać się cenna dla osób chorujących na cukrzycę. Roztwory mocznika można również wykorzystywać w leczeniu  kurzajek.