Stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztukiLeonardo da Vinci

To prawda, stopa jest najbardziej wszechstronnym narządem naszego organizmu i najbardziej niewytłumaczalnym. Do dnia dzisiejszego nie wiemy do końca, jak to się dzieje, że potrafi unosić tak duży ciężar jakim jest nasze ciało.

Rola stóp w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu

Nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką odgrywa stopa w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jej niewydolność może wpływać na staw kolanowy, biodrowy i kręgosłup, wywołując różne bóle i przeciążenia.  Stopa ma istotną funkcję w naszym ciele jako podstawowy amortyzator organizmu.

Stopy dźwigają ogromny ciężar jakim jest nasze ciało. Aby sprostać temu zadaniu ich doskonała  budowa zapewnia odpowiednią amortyzację. Ale nawet najbardziej precyzyjna konstrukcja nie wytrzyma obciążeń przekraczających znacznie to, do czego została stworzona. 

Tryb życia a stopy

Coraz częściej sami  wyrządzamy sobie krzywdę odzwyczajając nasze stopy od prawidłowego funkcjonowania. Prowadzimy siedzący tryb życia, wybieramy niewygodne, ale ładnie wyglądające obuwie.

O naszych stopach przypominamy sobie wtedy, kiedy zaczyna coś nam dolegać. Zapominamy o nich w codziennym życiu i nie dbamy o nie tak jak np. o nasze włosy, ciało i twarz.

Będąc dorosłym codziennie wykonujemy około 4000-6000 kroków, co w przeliczeniu na kilogramy oznacza przenoszenie ciężaru kilkuset ton. Do tego dochodzi jeszcze chodzenie po twardej nawierzchni, często w niewygodnych i niewłaściwie dobranych do naszych stóp butach. 

Niesprawność stóp zmienia życie

Często  nazywane są „drugim sercem”, gdyż ich niesprawność zmienia nasze życie. Mamy problem z prostą czynnością, jaką jest poruszanie się. Stopy osób starszych są już więc bardzo zmęczone. Niewielka część z nich przywiązywała wagę do ich odpowiedniej pielęgnacji, co mogło być powodem do powstania różnych zaburzeń zdrowotnych.

Przez całe nasze życie nasze stopy narażone są na liczne urazy, niestety niewiele osób zwraca uwagę na ich stan. Nie przychodzi nam nawet do głowy, że różne dolegliwości zdrowotne mogą być powiązane z zaburzeniami stanu naszych stóp, które z kolei powodują dysfunkcję organów znajdujących się wewnątrz naszego ciała. Zaniedbanie stóp może prowadzić między innymi do schorzeń: bólu głowy, kręgosłupa, zaburzenia wzrokowe, zaburzenia psychiczne i wiele innych.

Musimy pamiętać, że między naszą kondycją fizyczną a stanem stóp istnieje ścisły związek

Między dolegliwościami somatycznymi (cielesnymi) a psychicznymi zachodzi dużo wzajemnych relacji. Jednym z takich obszarów jest wpływ bólu na naszą psychikę i odwrotnie.  Nierzadko przewlekły ból pogarsza stan zdrowia psychicznego i może być przyczyną powstawania i/lub nasilania się licznych problemów zdrowotnych np. nerwica, depresja czy zaburzenia snu. Stan przewlekłego napięcia, stresu, depresji czy bezsenność mogą być powiązane z występowaniem bólu lub nasilaniem go.

Nie zwlekaj, gdy stopy bolą!

Gdy występuje przewlekły, utrzymujący się ból i różne dolegliwości psychiczne należy w pierwszej kolejności przeprowadzić diagnostykę pod kątem poszukiwania ewentualnych przyczyn somatycznych bólu takich jak : zwyrodnieniowych, pourazowych i pozapalnych). Znalezienie potencjalnych przyczyn tych dolegliwości bólowych byłoby oczywiście wskazaniem do wdrożenia odpowiednich terapii. 

Ze względu na wiek i związane z tym ograniczenie elastyczności ciała i osłabienie mięśni osoby starsze często nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje stopy i ich pielęgnację. W takich sytuacjach potrzebują pomocy osób drugich, pomimo że często nie są tego świadom. 

Pamiętaj!

Odpowiednia pielęgnacja o stopy jest wyznacznikiem dbałości o własne zdrowie. Skóra na stopach wymaga szczególnej uwagi. O stopy powinniśmy dbać przez całe życie nie tylko sporadycznie jak sobie o nich przypomnimy. 

Pielęgnacja stóp u seniorów

Warto jednak pamiętać, że szczególną pielęgnację należy zapewniać stopom osób w podeszłym wieku. W wieku senioralnym może pojawić się wiele problemów z nimi związanych, dlatego dobrze wiedzieć, w jaki sposób im zapobiegać.
Z wiekiem skóra przestaje produkować warstwę tłuszczową i staje się delikatna i mało elastyczna powodując, że jest bardziej narażona na otarcia i uszkodzenia. Bardzo często stopy seniorów są nadmiernie przesuszone, ich pięty mają tendencje do rogowacenia a to niestety prowadzi do powstawania bolesnych rozpadlin i pęknięć. Nierzadko, stopy osób starszych są zdeformowane co prowadzi do łatwego powstawania bolesnych odcisków.

Zmiany na stopach

Wraz z upływem lat pojawiają się zmiany grubości, kształtu i barwy płytki paznokciowej. U osób w podeszłym wieku najczęstszym problemem są zaburzenia krążenia, co powoduje, że wzrost paznokci zostaje spowolniony. Pod wpływem tych dysfunkcji płytka paznokciowa zmienia kierunek wzrostu i dochodzi do nadmiernego jej rogowacenia, co z kolei jest przyczyną powstawania tzw. paznokcia szponowatego, który powoduje ból podczas chodzenia.

W takich przypadkach na ratunek może przyjść podolog, który skutecznie usunie bolesne zmiany i będzie opiekował się stopami klienta , w taki sposób aby problemy nie powracały a efekty się utrzymywały na długo.