Terapia wrastających paznokci w gabinecie podologicznym może być tak prosta, jak odcięcie nieprzyjemnego kawałka postrzępionego paznokcia. Można to łatwo osiągnąć za pomocą niewielkich sterylnych narzędzi, którymi musimy dysponować, aby znaleźć drażniący element paznokcia oraz wyjątkowych umiejętności specjalisty! W wybranych przypadkach, jesteśmy w stanie podać znieczulenie miejscowe.

Kiedy mówimy o wrastającym paznokciu?

Wrastający paznokieć występuje, gdy bok brzegu paznokcia wbija się lub wcina się w bok palca. Może to być spowodowane wkręcającym się paznokciem, szerokim paznokciem lub w wyniku złego obcięcia paznokcia.

Objawy wrastającego paznokcia mogą być różne, od lekkiego dyskomfortu przy przetaczaniu stopy, po obrzęk, silny ból i ziarninę będącą skutkiem przerwania ciągłości naskórkowej poprzez drażniący element paznokciowy (hipergranulację) próbującą wyleczyć tkankę w wale paznokciowym.

Chirurg czy podolog

W wybranych przypadkach trafiają do gabinetów podologicznych klienci, którzy zasięgali już wcześniej porady lekarza, stosowali przepisany antybiotyk, pomimo zaleceń paznokieć nadal wrasta w skórę, infekcja w wałach powraca. Zdarza się , że w pewnych okolicznościach oraz pomimo leczenia zachowawczego polegającego na przycinaniu, niektóre paznokcie u nóg po konsultacji podologiczno-chirurgicznej mogą wymagać niewielkiego zabiegu podochirurgicznego.  Jest to procedura inwazyjna nazywana częściową resekcją paznokcia (częściowym oderwaniem paznokcia) i obejmuje usunięcie boku lub boków paznokcia, które penetrują skórę, usunięcie stanu zapalnego i obrzękniętej tkanki oraz nałożenie środka chemicznego na łożysko paznokcia, aby zapobiec jego nawrotom. W naszej ocenie w pierwszej kolejności powinna być wprowadzona terapia ortonyksyjna, a w jednostkowych przypadkach wystarczy wykonanie plastyki wałów około paznokciowych. Resekcja jest ostatecznym rozwiązaniem dla klienta.

Reakcje bólowe przy wrastających paznokciach

Dolegliwości klientów w formie uporczywego bólu, stanu zapalnego wału okołopaznokciowego w praktyce podologicznej mogą dotyczyć klientów w różnych grupach wiekowych. Wśród wybranych najczęściej występujących przyczyn tego typu problemów jest nieprawidłowe podcinanie płytki paznokciowej; przebyte urazy; nabyte deformacje w obrębie przodostopia; brak prawidłowo dobranego obuwia, często determinujące do przerostu wałów okołopaznokciowych.

Jak przygotować się do wizyty w Instytucie Podologicznym?

Dostępność usług w zakresie wrastających i wkręcających się paznokci w Instytucie Podologicznym w Rzeszowie, Tarnowie, Przemyślu, Warszawie pozwala szybko i prawidłowo zaopatrzyć klienta w bólu. Przed decyzją o wybranej terapii na wrastające i wkręcające się paznokcie możesz być konsultowana w dowolnej dla Ciebie formie. Jeśli masz skierowanie lub uważasz, że potrzebujesz operacji, z przyjemnością spotkamy się z Tobą w celu konsultacji.

Zwykle prosimy o przesłanie nam zdjęcia palca u stopy e-mailem, a następnie o konsultację telefoniczną lub e-mailową bądź bezpośrednio w gabinecie. Wszystko po to aby sprawdzić, czy problem jest faktycznie odpowiedni do wskazanej terapii. Podczas wstępnej konsultacji zadamy Ci ogólne pytania dotyczące Twojego zdrowia. Uwzględnimy fakt, czy przyjmujesz aspirynę, warfarynę lub inne leki rozrzedzające krew. Rzadko kiedy przeprowadzamy tego typu terapię w czasie ciąży, z wyjątkiem sytuacji, gdy palec u nogi ulega infekcji, jest zaogniony.
W większości przypadków podcięcie, oczyszczenie, działanie antyseptyczne wybranych preparatów na paznokcia usuwa wszelkie infekcje.

Jeśli chcesz dalej omówić chirurgię paznokci lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące podanych tutaj informacji, porozmawiaj z naszymi specjalistami lub wyślij zdjęcie pocztą elektroniczną biuro@instytutpodologiczny.pl

Sugerujemy najpierw konsultację, aby zapewnić odpowiednią procedurę. Osoby z bólem przyjmujemy w natychmiastowym terminie i jesteśmy w stanie dopasować się do Twoich potrzeb. W gabinetach Instytut Podologicznego od ponad 11 lat prowadzimy w większości przypadków skuteczną terapię prowadzoną przez zespół podologów za pomocą indywidualnie dobranej klamry ortonyksyjnej na wrastające i wkręcające się paznokcie, wprowadzamy różne metody i techniki korekcji paznokci.

Nasza terapia jest w większości przypadków skuteczna, przemyślana i wyjątkowo troskliwa. Wymaga jednak dużo cierpliwości i systematyczności od klienta. Poświęcamy czas naszym klientom, aby w pełni wyjaśnić możliwości terapii wrastających i wkręcających się paznokci. Pomagamy podjąć klientom decyzję o najwłaściwszym sposobie postępowania. Posiadamy wieloletnie doświadczenie zawodowe w praktyce podologicznej z dziećmi, nerwowymi klientami, różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz w zakresie fobii i lęku przed igłami, ostrymi narzędziami, fartuchem. Nasze opłaty za usługi obejmują cenę za terapie podologiczne oraz wizyty kontrolne.

Jaki rodzaj terapii wybrać?

W praktyce podologicznej spotykamy się z pojedynczymi klientami, u których podejmowane terapie klamrą ortonyksyjną nie przynoszą zamierzonych efektów, tym samym sugerujemy trwałe rozwiązanie problemu za pomocą wybranych zabiegów podochirurgicznych. W naszej ocenie w wybranych przypadkach jest to ostateczne rozwiązanie dla klienta borykającego się z wrastaniem paznokci.

W naszych gabinetach obsługujemy klientów w zakresie zabiegów podochirurgicznych w wybranych przypadkach np. występowanie stanu zapalnego wynikającego z przewlekłego wrastania; gdy dochodzi do martwicy wału; nabytych deformacji; brak skutecznej terapii ortonyksyjnej; przerośnięte wały około paznokciowe; problem wrastania uwarunkowany jest genetycznie; ciągłe stany zapalne w wałach paznokciowych. Wtedy w zespole interdyscyplinarnym takim klientom zalecamy np. plastykę wałów około paznokciowych.

W naszych gabinetach w celu przeprowadzenia plastyki wałów paznokciowych, wykorzystujemy laseroterapię pod nadzorem podochirurga, następnie dalszą skuteczną terapię podologiczną oraz trwałe zniwelowanie problemu. Podczas zabiegu skupiamy się na korekcji i rekonstrukcji określonych obszarów płytki paznokciowej. Plastyka wałów około paznokciowych min. jak większość operacji plastycznych polega na estetycznej korekcji odczuwanych wad w obrębie wałów paznokciowych, których celem jest poprawa komfortu funkcjonowania oraz wyglądu paznokci klienta, co następnie przekłada się na dobre samopoczucie oraz poprawę stanu zdrowia stóp klienta. Plastyka wałów z wykorzystaniem lasera niweluje potrzebę zakładania tradycyjnych szwów. Przygotowanie do zabiegu plastyki wałów około paznokciowych oraz postępowanie po zabiegu plastyki wałów około paznokciowych omawiane jest z klientem formie ustnej i pisemnej przed podjętą decyzją o tego typu terapii.

Czytając ten tekst zastanawiasz się – jak zostanie usunięty element wrastającego się paznokcia?

W wybranych przypadkach możesz zapytać o miejscowe znieczulenie, które sprawi, że Twój palec u nogi będzie zdrętwiały. Jest to umiejętność z którą sprawny podolog jest sobie w szybkim czasie poradzić. W naszej praktyce usuwamy element drażniący milimetr lud dwa i nie stosujemy środków chemicznych czyli nie niszczymy odsłoniętego łożyska. Następnie na palec zostanie założony opatrunek i umożliwiający normalne chodzenie. Uwaga! nie zaleca się prowadzenia samochodu, gdy palec u nogi jest zdrętwiały. Wskazane jest zabranie ze sobą w dniu zabiegu obuwia luźnego lub z odkrytymi palcami. Najlepiej unikać sportu i intensywnego używania stóp przez następny tydzień, ale czas wolny od pracy, szkoły jest rzadko wymagany.

Czy odczuwamy ból po zabiegu?

Niektórzy klienci mogą odczuwać dyskomfort po ustąpieniu środka znieczulającego i zalecamy przyjmowanie środka przeciwbólowego zaleconego przez specjalistę, gdy palec u nogi jest nadal zdrętwiały. Większość klientów jest mile zaskoczona tym, jak szybko przestaje odczuwać ból w paluchu, gdy wycięty nadmiar wrastającego paznokcia nie jest już drażniący i nie wbija się w ciało jak nożyk!

Środki przeciwbólowe można kontynuować tylko w razie potrzeby przez kilka następnych dni. Zostaniesz zapisany na krótką wizytę kontrolną w gabinecie. Palec będzie wymagał opatrunków na co dzień w domu, a Twój specjalista omówi z Tobą najbardziej odpowiednie rozwiązania, aby zapewnić odpowiednią opiekę do momentu wygojenia palca. To normalne, że odczuwasz miejscowe zaróżowienie lub zaczerwienienie wokół boku lub podstawy palca.