czyszczenie stóp i nogi

Rogowiec skóry jest chorobą występującą zarówno u dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Zmiany wywołane tą przypadłością są bardzo charakterystyczne i powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia. Wyglądem przypominają żółte zgrubienia, które niestety bardzo często pękają, co stwarza duży dyskomfort. Zaburzenie to objawia się hiperkeratozą, która dotyka dłonie oraz podeszwy. Warto podkreślić, że omawiane schorzenie może być genetyczne – wrodzone i nabyte – spowodowane chorobami współistniejącymi. W zależności od typu dolegliwości leczenie wygląda zupełnie inaczej.

Niestety rogowca wrodzonego dłoni i stóp nie można całkowicie wyleczyć, choć badania nad znalezieniem skutecznego sposobu są wciąż przeprowadzane. Jeśli chodzi o zmiany wtórne, są leczone objawowo. Często pojawiającym się pytanie to jak usunąć zrogowaciały naskórek na piętach? W takich przypadkach wskazane jest używanie miejscowych środków keratolitycznych, np. kwasu salicylowego, które pomogą złuszczyć warstwę rogową.

Zaleca się także stosowanie emolientów, maści oraz witaminy A. Gdy wystąpi stan zapalny ulgę przyniosą glikortykosteroidy. Niekiedy wdraża się również leczenie retinoidami, niemniej jednak szczególnie narażone na ich skutki uboczne są kobiety w okresie rozrodczym, dlatego te podczas kuracji powinny stosować antykoncepcję. Jednym ze skutków ubocznych używania retinoidów jest uszkodzenie płodu. Ze względu na silne działanie tego leku, pacjenci musi być pod stałą i ścisłą kontrolą specjalisty.

Charakterystyka zrogowacenia paznokcia

Oprócz zmian na skórze można spotkać się również z problemami paznokci. Te przejawiają się nie tylko pogrubieniem płytki, ale także jej nienaturalną twardością oraz widocznym przerostem. Co więcej, bardzo często zmienia ona swój naturalny kształt na rurkowaty, pojawia się onycholiza i szponowatość płytki. Tego typu dolegliwości nie występują samoistnie. Najczęściej towarzyszą im inne choroby, m.in. cukrzyca, łuszczyca, niedoczynność tarczycy itd.

Nie należy zapominać, że nieodpowiednio dobrane obuwie – za małe, zbyt ciasne także przyczynia się do zmiany stanu płytki. Gdy tylko zauważy się zrogowacenie paznokcia, trzeba niezwłocznie udać się do podologa, który oceni zmianę, postawi diagnozę i wprowadzi skuteczną terapię, która zapobiegnie dalszemu rozwojowi defektu płytki paznokcia. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o genetycznie wrodzonego rogowca skóry, kuracja jest niezbędna przez całe życie.

Typy rogowacenia skóry

Rogowce dłoni i stóp to część licznej grupy chorób skóry uwarunkowanych zaburzeniami procesu rogowacenia naskórka, zdeterminowanych genetycznie. W zależności od stopnia nasilenia zmian skórnych oraz wyników badań, rogowacenie dłoni i stóp dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżnia się rozlane, linijne lub wyspowe, a także rzadko występujące formy grudkowe. Najwięcej osób choruje na rogowiec epidermolityczny. Choroba skóry z tej kategorii dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący i są za nią odpowiedzialne dwie mutacje keratyny naskórka – 9 i 1. Niemniej jednak rogowacenie skóry może być ograniczone lub być jednym z wielu objawów w przebiegu innych chorób, np. dysplazji ektodermalnej. Wówczas zmianom mogą towarzyszyć również problemy z paznokciami, włosami, uzębieniem, a nawet wadami serca.

Zauważysz zmianę, natychmiast umów się do specjalisty

Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć pojawiających się na ciele zmian, ponieważ rogowiec skóry jest bardzo niebezpieczny i w zależności od nasilenia, znacząco wpływa na komfort życia. Oprócz bólu utrudnia również chodzenie, a także trzymanie różnych rzeczy w dłoniach. To szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ mogłoby to przeszkodzić w ich prawidłowym rozwoju. Rogowacenie skóry czy paznokci nie można przeoczyć – duże zmiany, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są widoczne na pierwszy rzut oka. Wizyta u specjalisty to jedyne rozsądne rozwiązanie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób uda się uniknąć dolegliwości bólowych.